Завршени Дани словеначке културе у Панчеву

                У организацији Удружења Словенаца јужног Баната „Логарска долина“ и Културног центра Панчева, 6. и 7. фебруара одржана је манифестација „Дани словеначке културе у Панчеву“.

                Првог дана, 6. фебруара у дворани Културног центра Панчева приказани су филмови: кратко остварење „Бура“ редитеља Антона Мартина Емерчића и дугометражни филм „Оркестар“ Матевжа Лугара.

                У уторак, 7. фебруара, у оквиру обележавања „Прешерновог дана“, у фоајеу Културног центра Панчева одржана је промоција књиге поезије Теодора Лоренчића „У тишинама љубави“ и друго издање књиге „Лаибах – 40 година вечности“. Модератор вечери био је Јосип Вебер, а о самим књигама говорили су аутор Теодор Лоренчић и Петар Јањатовић, музички критичар.

Петар Јањатовић и Теодор Лоренчић

                Истога дана, у оквиру избора из 8. Ревије „Дани словеначког филма“, приказан је кратки филм „Иза угла“ Мартина Турка и дугометражни филм „Инвентар“ Дарка Синка.

                Иначе, Удружење „Логарска долина“ основано је 2012. године на иницијативу панчевца Јосипа Вебера са циљем да се бави неговањем словеначке културе, историје, традиције и обичаја, као и гастрономије, а све праћено културним манифестацијама разних формата.

                За све ово време што у Панчеву што у другим местима јужног Баната одржано је на десетине манифстација које су постале и традиционалне. Једна од таквих је и управо одржана у Панчеву, а вреде помена и „Дани словеначког филма“, „У част словеначке гастрономије“ и „Прешернов дан“ у Ковину, „Дани Словеније у Панчеву“ и „Наши словеначки специјалитети“ такође у граду на Тамишу.

Свечана сала Народног музеја у Панчеву, обележавање 10 година рада Удружења

                Удружење „Логарска долина“ сарађује са Националним саветом словеначке националне мањине у Београду, Канцеларијом за дијаспору републике Словеније, амбасадом Републике Словеније, као и са многим српским јавним и културним институцијам, градовима и насељима у јужном Банату.

                Највећа концентрација словеначке популације на простору јужног Баната је у Панчеву, Вршцу и Ковину, мада их има и у осталим насељима. Од панчеваких словенаца споменућемо породице: Заволовшек, Бергинц, Боровиншек, Прашникар, Ријавец, Компара, Пирц, Јакше, Крајнц, Пшундер, Тер, Пајек, Перне, Турншек, Кирбус. Сви они на овим просторима су долазили не само из Словеније него и из других крајева бивше Југославије и то разним разним поводима, тражећи посао, налазећи свој нови дом. Ту су живели, радили, неки су остајали, а неки и заувек отишли.

                Претече свих словенаца биле су часне сестре Миноритског самостана у Панчеву. Наиме, хроничари бележе да је марта 1934. године свештенство Миноритског самостана позвало часне сестре да дођу у Панчево и том приликом су им понудили своје имање где су оне подигле капелу и вртић…

                Члан Удружења „Логарска долина“ је и Миша Шереметовић, панчевачки сајџија и то по бабиној линији, да, није шала. Мишин деда Андреја оженио се 1940. године у Београду са Нежом Јакше са којом је имао сина Србу. Срба са супругом Радојком и сином Мишом 1972. године долази у Панчево и бави се часовничарством.

                Као редовни посетилац манифестација које организује Удружење „Логарска долина“ Миша је испратио и ова дешавања.

Миша Шереметовић и Теодор Лоренчић

                „Иако сам љубитељ историографске есејистике није ми страна ни поезија. Уживао сам у стиховима Теодора Лоренчића али и критичкој анализи књиге култног словеначког бенда – Лаибах, коју је изнео Петар Јањатовић“, изјавио је за наш портал Миша Шереметовић.

Како то код нас бива све за завршава у кафани, овај пут “Под липом”