Као што је било и најављено више стотина возача Хитне помоћи из читаве Србије окупило се данас испред зграде Владе Србије у Београду, незадовољни висином својих примања и лоших услова рада.
Њихова делегација предала је премијерки четири захтева, а како су сами истакли, то су минимални услови да би уопште могли да наставе да раде, и од њих неће одустати.
„Свакога дана ризикујемо наше животе да би спасили друге, а плаћени смо минималцем, због малих примања које једва достижу 48.000 динара приморани смо да радимо још један посао“, чуло се данас у Немањиној улици.
Први услов који су тражили била је измена Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама. Захтевају да се коефицијент за обрачун њихових плата повећа са 8,98 на 13,57 и тако изједначи са коефицијентом који важи за возаче хитне помоћи у заводима у великим градовима.
Други захтев је исплата дневница за службена путовања и исплата прековременог рада, а трећи захтев је бенефицирани радни стаж за возаче санитетских возила.
Четврти захтев односио се на могућност да се возачима Хитне помоћи омогући законски, безусловно и у што краћем року пролазак кроз црвено светло уз укључену сигнализацију. А то све без додатних процедура и захтева према Министарству унутрашњих послова. Јер, како су навели, у случају проласка кроз црвено (а због пацијента коме је сваки минут драгоцен) морају да иду код судије за прекршаје, да се бране, да изводе сведоке, оверавају исказе и то све о свом трошку…
На данашњем скупу поред возача било је и говорника из других бранши и који су подржали окупљене: доктор Дејан Павловић, специјалиста Ургентне медицине Хитне помоћи Шабац, Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, Милош Парандиловић, народни посланик, Биљана Пашалић, медицинска сестра у Хитној помоћи у Панчеву.
„Поздрављам све вас понижене и деградиране. Нигде у свету не постоје људи који активно учествују у спашавању људских живота, а примају минималац, као што је то у Србији. Веома често при интервенцијама хитних служби активно учествују и возачи, а који имају сертификате за помагање екипи на терену, тако да знају да рукују и медицинским апаратима. Уз инструкције медицинског особља возачи су ти који у случају екстремне ситуације први помажу унесрећенима. Истакла би и возаче, колеге из руралних средина који су прави хероји јер често животно угрожене носе на леђима до санитетских возила, јер не могу да приђу ближе због снега. И због свега овога марате бити адекватно вредновани и поштовани, као колеге у Београду, јер имамо исти опис посла, исто радно место“, навела је, између осталог, Биљана Пашалић.