У малој сали Дома културе синоћ је одржана промоција књиге о једном од најзнаменитијих људи Банатског Новог Села – о др Александру Зеги. Аутор ове монографске публикације је локални новинар и публициста Синиша Којић, који иза себе има 17 објављених књига.
О самој монографској студији, о др Александру Зеги, његовом животном путу и научном доприносу, али и о значајним хроничарским радовима Синише Којића и Илие Бабе, говорио је др Мирча Маран, виши научни сарадник и рецезент књиге, а потом и сам аутор.
Пре њих о издавачком подухвату и пројекту уводну реч је имао Сорин Бољанац, један од оснивача Удружења „Нови Зелдош“ Банатско Ново Село. Он је подсетио присутне да је у 12 година постојања Удружење „Нови Зелдош“ објавило 8 књига и да међу значајније спада и рад о Николи Зеги, који је штампан 2016. године, и који је имао своју промоцију и у Београду. За најновији рад Синише Којића напоменуо је да је оно у духу програмских циљева удружења у које спадају развој, подстицање и чување културне баштине локалне средине.
Др Мирча Маран је најпре указао на значај истраживања и публиковања историографских података и чињеница о банатским насељима које имају значај не само за локалну средину него и за ширу научну јавност, а потом се осврнуо и на саму монографску студију чији је био рецезент.
„О Банатском Новом Селу, његовој историји, култури, школству, знаменитим појединцима написано је много књига, добар део тих монографских студија написао је управо Синиша Којић, ваш сеоски хроничар и добар познавалац историје Баната. Поред њега, на румунском језику, велики број наслова приредио је и други сеоски хроничар Илиа Баба. Немерљив је њихов допринос на очувању културне баштине Банатског Новог Села и на томе могу да вам позавиде и многе веће средине.
Др Александар Зега је био свестрана личност, хемичар по образовању, доктор хемијских наука и аутор 38 стручних радова из хемије, анализе животних намирница и анализе минералних вода. Био је запослен на више радних места у току своје професионалне каријере, један је од оснивача Српског хемијског друштва , једног од најстаријих друштава у свету, његов потпредседник и председник. Када је преминуо 1928. године његово име је остало познато само ужем кругу научних радника, али не и широј јавности и становницима његовог родног Банатског Новог Села.
Књига Синише Којића исправила је ову неправду према великом научнику. Захваљујући постојању ове монографске публикације становници његовог родног места, али и шира јавност, могу да се упознају са улогом др Александра Зеге у развоју хемијских наука и хемије у Србији, али и у другим областима друштевеног живота, чији је активни актер био“, навео је, између осталог, др Мирча Маран.
Сам аутор је истакао да је књига о др Александру Зеги његов „дуг“ према овој угледној Цинцарској породици која је у Банатском Новом Селу битисала преко 120 година и која је изнедрила велики број истакнутих појединаца, међу којима је најзначајнији др Александар Зега. Којић се захвалио др Мирчи Марану на лепим речима о књизи, али и др Чедомиру Антићу и др Шимону А. Ђарматију, рецезентима који су били спречени да присуствују промоцији, на препорукама за штампање монографије, Зорану Симићу који је приредио корице књиге, затим бројним донаторима који су омогућили штампање саме књиге, али и Дому културе који је обезбедио простор за ову промоцију.