Одржан Збор грађана у Банатском Новом Селу

                У организацији неформалне група мештана у недељу, 13. априла, на платоу испред Дома културе, одржан је Збор грађана Банатског Новог Села. Позиву преко друштвених мрежа одазвало се преко две стотине људи различите доби и професија. У веома пријатној атмосфери, уз музику са разгласа, окупили су се студенти, просветни радници, родитељи, паори, радници и пензионери.

                Након окупљања од 14 до 15 часова, присутни су организовано кренули у протестну шетњу сеоским улицама, као знак подршке студентским захтевима. На челу и зачељу поворке били су чувени „Новосељански паори“ са својим тракторима, а читав догађај на потезу међународног пута обезбеђивала је саобраћајна полиција. По завршетку протестне шетње  присутни су застали на централној сеоској раскрсници, где су са „16 минута тишине“ и пуштањем 16 балона у облику срца ка небу (од стране Далиборке Јакшић), одали пошту трагично настрадалим на Железничкој станици у Новом Саду, новембра прошле године.

                Нешто након 16 часова, испред затвореног Дома културе, после готово двадесет година, одржан је Збор грађана Банатског Новог Села. Модератори догађаја били су студенти Београдског универзитета Ања Рађен, студент друге године Стоматолошког факултета и Никола Јаковљевић, студент треће године Правног факултета, а записник је водила Јована Сефкеринац, студент треће године Факултета техничких наука на Новосадском универзитету.

                Сазивање Збора образложено је следећим речима:

                „Драге комшије, хвала вам што сте се окупили данас у оволиком броју на првом Новосељанском збору после двадесет година. Упркос петомесечној блокади већине факултета у земљи, протестима широм наших градова, штрајку просветара, адвоката и осталих професија, власти у Србији нису испуниле ни један од шест студентских захтева. Кроз 13 година апсолутне владавине, Српска напредна странка, нанизала је огроман број афера како на републичком, тако и на локалном нивоу. Њихове малверзације нису заобишле ни наше место. Један од најбољих начина за борбу против корупције на локалном нивоу и активно политичко ангажовање свих грађана у селу јесте грађански збор. Грађански збор је законом предвиђен начин да становници једног места одлучују о питањима која се тичу њихове заједнице. На њега су позвани сви мештани и одлучивање се спроводи директном демократијом. О свакој одлуци усвојеној на збору Савет месне заједнице је дужан да расправља на наредној седници којој сви могу присуствовати. Ово је сјајан метод за вршење притиска на органе власти како би они почели да раде свој посао у корист свих становника Банатског Новог Села. Надам се да ћемо истрајати у борби за побољшање квалитета живота у нашем селу и било би пожељно да се и убудуће окупљамо у што већем броју и да се максимално укључимо у доношење одлука које се тичу средине у којој живимо“, навео је у уводном делу Никола Јаковљевић, студент и један од модератора Збора.

                Након тога и Ањине сугестија како би ток Збора морао да функционише, Милан Рајин, Бранко Чигоја и Марко Слијепчевић предложили су присутнима да се према Савету месне заједнице упуте следећи захтеви: 1. Да се покрене процедура за расписивањем избора за Савет месне заједнице, јер је мандат тренутних одборника истекао јуна прошле године;  2. Да се под хитно омогући прикључење на гасну мрежу, јер у селу постоји огроман интерес да се то уради; 3. Да се сеоске улице које нису асфалтиране пресвуку асфалтом, јер су мештани у тим улицама грађани другог реда.

                Ови предлози су једногласно усвојени (јавним гласањем) и као закључци Збора  прослеђени су Савету месне заједнице.

                Следећи Збор грађана у Банатском Новом Селу најављен је за недељу, 11. маја.

На крају треба рећи и да се за све окупљене, уз помоћ донација мештана, спремао рибљи паприкаш (мајстор је била Жаклина Новаковић), као и да су служене посне кифлице и освежавајућа безалкохолна пића.